کراوات (Cravate)

کراوات نوعی از پوشاک است که اغلب جنبه تزئینی دارد و توسط مردان، زنان و حتی کودکان هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. در برخی از مشاغل، مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز نظامی، از کراوات به عنوان بخشی از لباس رسمی استفاده می‌شود. در مورد تاریخچه کراوات نظرات گوناگونی وجود دارد. یکی از متداول‌ترین روایات، ریشه کراوات را به ایرانیانی نسبت می‌دهد که در زمان ساسانیان دینی مانوی داشتند و به دلیل مخالفت‌هایی که با آنها می‌شده به سرزمین‌های بخش غربی ایران باستان که امروزه شبه جزیره بالکان و کشورهای صربستان و کرواسی را تشکیل می‌دهد، مهاجرت کردند. کراوات‌ها که به سرزمین اسلاوها مهاجرت کرده بودند برای ایجاد تمایز با سایر اقوام به گردن خود دستمالی می‌بستند که بعدها به کراوات معروف شد. این دستمال امروزه در پرچم کرواسی هم وجود دارد. در زبان‌های کراواتی و صربی بیش از سه هزار واژه از زبان پارسی وجود دارد که حدود هفتصد واژه آن، هم اکنون مورد استفاده است. کراوات در قرن هفدهم در فرانسه رواج یافت و مورد استفاده مردم قرار گرفت.

کروات‌ها هم مانند سایر البسه از تنوع جنس و کاربرد برخوردارند. کراوات‌های ابریشمی رایج‌ترین نوع کراوات هستند و معمولاً در هر فصلی و با هر لباسی استفاده می‌شوند. البته باید توجه داشت که پارچه ابریشمی بسیار لوکس و گران است. اما در فصول سرد پاییز و زمستان، کروات‌های پشمی مورد استقبال قرارمی‌گیرند. نوع دیگری از کراوات‌ها که مناسب فصل سرد سال هستند، کراوات‌های کشمیری می‌باشند. این نوع کراوات که از پشم و مو تهیه می‌شود بسیار زیبا و شیک به نظر می‌رسد. کراوات‌های پنبه‌ای نیز به دلیل بافت بسیار ریز و وزن کم، مناسبترین گزینه برای فصل بهار و تابستان هستند. پارچه لینن نیز توصیه خوبی برای کراوات‌های تابستانی است. زیرا این پارچه فوق‌العاده سبک می‌باشد.

درست مانند سایر پوشاک، برای انتخاب کراوات مناسب نیز باید به مشخصه‌هایی مانند سن، جنسیت، کوتاهی، بلندی، چاقی و لاغری فرد توجه شود. همچنین رنگ، جنس، طرح، بلندی، کوتاهی و عرض کروات نیز ویژگی‌هایی هستند که برای هر فرد بطور متفاوتی در نظر گرفته می‌شود.

انواع گره کراوات
آلبوم کراوات