موز بپوشید!

شاید با شنیدن کلمه «موز» فقط نام یک میوه خوشمزه در ذهنمان تداعی شود که از آن در انواع کیک، شیرنی و دسر استفاده می‌شود. اما جالب است بدانیم از گیاه موز الیافی به دست می‌آید که در تهیه انوع پوشاک و محصولات نساجی کاربرد دارد. الیاف موز (Banana Fiber) به عنوان یک محصول سازگار با محیط زیست شناخته می‌شود که فقط طی چند هفته تجزیه شده و به محیط زیست باز می‌گردد. این در حالی است که الیاف پلاستیکی سالها زمان نیاز دارند تا تجزیه شده و به محیط بازگردند. علاوه براین، گیاه موز از نظر زراعی بسیار پرمحصول و بارور است، مصرف آب کمی دارد و نیاز چندانی به آفت کش‌ها ندارد.

از آنجائیکه الیاف موز بسیار بادوام، محکم، بلند و انعطاف‌پذیر است، علاوه بر تهیه البسه، از آن برای ساخت انواع وسایل از جمله کیف، کفش، فرش، طناب، لوازم خانه و حتی مبلمان استفاده می‌شود. الیاف موز بسیار محکم‌تر از الیاف پنبه است؛ ساختار پیچیده سلولزی دارد و به دلیل توخالی بودن عایق حرارتی مناسبی را ایجاد می‌نماید. این ویژگی‌ها باعث شده تا از این الیاف در صنایع ساختمانی و بسته‌بندی نیز استفاده شود.

کارگران در حال استخراج الیاف موز

یکی دیگر از ویژگی‌های الیاف موز قابلیت جذب رطوبت است. به همین دلیل این الیاف گزینه مناسبی برای تولید لباس و پیراهن می‌باشد. علاوه بر این، الیاف موز خاصیت ارتجاعی، کشسانی و مقاومت در برابر اشعه ماورای بنفش را هم دارد. این مزایا باعث اقبال صنعت نساجی به الیاف موز شده است.

پیراهن تولید شده از الیاف موز

استحکام و دوام بالای الیاف موز موجب بکارگیری آن در تولید انواع فرش، زیرانداز، روانداز و موکت شده است. در ادامه تصاویر محصولات متنوعی که از الیاف موز به دست می‌آیند را به شما نشان خواهیم داد:

زیرانداز تولید شده از موز
یک زن هندی در حال دوختن ساری، لباس مخصوص هندی‌ها، از الیاف موز