نمد (Felt)

نمد یکی از منسوجات سنتی است که از پشم ساخته می‌شود. بر خلاف آنچه که در مورد منسوجات تصور می‌شود، نمد بافته نمی‌شود بلکه با کوبیدن، تحت فشار قراردان و استفاده از حرارت و رطوبت الیاف پشم را در هم می‌فشارند و نمد را تولید می‌کنند. به همین دلیل این حرفه را نمد مالی می‌نامند نه نمد بافی. اساس کار مالیدن است نه بافتن. بهتر است برای ساخت نمد از الیاف بلند پشم گوسفندان در فصل بهار استفاده شود.

نمد از هزاران سال قبل توسط انسان تولید شده و در مصارف گوناگون مورد استفاده قرارگرفته است. برخی به اشتباه نمد را یکی از صنایع دستی بومی ایران تصور می‌کنند. اما این طور نیست! نمد تنها به ایران اختصاص ندارد بلکه قرن‌ها قبل، از مغولستان و چین گرفته تا مصر و فرانسه، یکی از منسوجات رایج بشری بوده است. در ایران نمدمالی عمدتاً در استان‌های چهارمحال و بختیاری، لرستان، کرمانشاه، مازندران، خراسان و سمنان رواج داشته است. نمدمالی در نواحی کرمانشاه پیشینه ده هزار ساله دارد.

یک استاد نمدمالی در حال تولید کفش نمدی

اغلب ما ساخت نمد را بخشی از صنایع دستی می‌دانیم که عشایر، روستاییان و کوچ نشینان از آن برای تولید انواع پاپوش، کلاه، جلیقه و زیرانداز استفاده می‌کنند. اما امروزه تولید نمد از سطح سنتی فراتر رفته و به شکل صنعتی و گسترده‌تر در صنایع گوناگون بکارمی‌رود. خواصی همچون عایق بودن، قدرت جذب بالا، مقاومت در برابر سرما و گرمای زیاد باعث شده تا از نمد در صنایعی همچون خودروسازی استفاده شود. نمد به عنوان لرزش‌گیر، عایق صدا، عایق حرارت و حتی به عنوان واشر نسوز در خودرو بکار می‌رود. نمد عایق بسیار خوبی برای جلوگیری از اتلاف انرژی است.

استفاده از نمد صنعتی در صندوق عقب خودرو
استفاده از نمد صنعتی برای تولید انواع واشر
کارخانه تولید صنعتی نمد

نمد بصورت صنعتی در رنگ‌ها و با ضخامت‌های مختلف تولید شده و برای تولید انواع وسایل استفاده می‌شود که در تصاویر ذیل به برخی از آنها اشاره می‌شود:

تولید کفش از نمد
تولید عروسک از نمد
ساخت جاسویچی از نمد
گل‌سازی و تزئینات نمدی
چکمه نمدی
رول‌های نمد صنعتی در رنگ‌های متنوع