پارچه تافته چیست؟

تافته (Taffeta)، یک پارچه بافته شده، نرم و صاف می‌باشد که از ابریشم، کوپرآمونیوم و ریون به همراه استات و پلی‌استر ساخته شده است. واژه تافته در اصل از زبان فارسی گرفته شده و در قدیم به آن بافته هم گفته می‌شده است. یعنی پارچه‌ای که از نخ‌های “درهم تنیده شده” ساخته شده باشد.

تافته پارچه‌ای مجلل است که از آن برای دوختن لباس‌های مجلسی، لباس عروس، دکوراسیون داخلی، پرده و تزئین دیوارها استفاده می‌شود. از آنجائیکه این پارچه نسبت به سایر پارچه‌ها به خوبی شکل خود را حفظ می‌کند، آن را برای دوختن لباس‌های رسمی نیز بکار می‌برند.

نوع بسیار ترد و نازک تافته را “تافته کاغذی” گویند. بطور کلی دو نوع متفاوت از پارچه تافته وجود دارد:

  • نوع اول، پارچه تافته‌ای که نخ آن قبلاً رنگ شده باشد،
  • نوع دوم، پارچه تافته‌ای که بعد از بافته شدن رنگ شود.

تافته نوع اول کمی شق و سفت است و به عنوان مثال برای دوختن لباس رسمی شبانه بکار می‌رود. تافته نوع دوم اغلب به عنوان آستری استفاده می‌شود و بسیار نرم است.

ابریشم بیزانسی، نوعی پارچه تافته بسیار پرطرفدار است که وقتی از زوایای مختلف به آن نگاه می‌شود، طیف رنگ‌های مختلفی دارد. نام دیگری آن پورپورا (purpura) است.  

تافته مدرن، ابتدا در ایتالیا و فرانسه و تا دهه 1950 در ژاپن بافته می‌شد. امروزه بیشترین تافته ابریشم خام، در هند و پاکستان تولید می‌شود. در آنجا، حتی در دوره مدرن، از منسوجات دست‌ساز به مدت طولانی استفاده می‌شد. اما از دهه 1990 به بعد عمدتاً توسط دستگاه‌های مکانیکی و در منطقه بنگلور (یکی از شهرهای هند) تولید می‌شود. از دهه 1970 تا دهه 1990، استان جیانگسو چین تافته‌های ابریشمی ظریف تولید می‌کرد. انعطاف‌پذیری آنها کمتر از تافته‌های کارخانه‌های هند بود، اما همچنان بر تولید تسلط داشتند. سایر کشورهای جنوب شرقی آسیا و خاورمیانه نیز تافت ابریشم تولید می‌کنند، اما این محصولات هنوز از نظر کیفیت و رقابت با تولیدات هند قابل مقایسه نیستند.